Higiena w salonie lub gabinecie kosmetycznym musi być utrzymana na najwyższym poziomie. Wszystkie narzędzia i akcesoria muszą być utrzymywane w czystości i sterylizowane. Klient musi mieć pewność, że usługi, z których korzysta, nie spowodują żadnych negatywnych skutków dla jego skóry lub zdrowia.

Salony kosmetyczne oferują usługi z zakresu higieny:

  1. Higiena dla pracowników: Mycie rąk, dezynfekcja, rękawiczki jednorazowe.
  2. Higiena podczas wykonywania zabiegu: Dezynfekcja narzędzi, tkanin.
  3. Higiena gabinetu: Mycie i dezynfekcja małych lub dużych powierzchni (nad podłogami i posadzkami).
  4. Higiena odzieży, materiałów: pranie odzieży roboczej, ręczników itp.

Narzędzia jednorazowego użytku:

Ta kategoria obejmuje narzędzia i akcesoria, które są używane tylko raz, a następnie wyrzucane bez dezynfekcji. Należą do nich igły do botoxu, zamykania naczyń krwionośnych, makijażu, patyczki do skórek i skalpele, narzędzia jednorazowe, pęsety, pilniki i inne akcesoria. Zużyte akcesoria należy wyrzucać do pojemnika, który jest przeznaczony na odpady medyczne. Jest on wykonany z utwardzonego tworzywa PE+PP i może być szczelnie zamykany. Służy do gromadzenia i niszczenia zużytych materiałów zakaźnych, takich jak igły. Pojemniki te mają zazwyczaj pojemność od 0,2 do 1 litra, ale mogą być też większe.

Dezynfekcja i używanie narzędzi wielokrotnego użytku

Kategoria ta obejmuje wszystkie akcesoria, takie jak obcinaczki, nożyczki (np. Do skórek lub paznokci, trymery, nożyczki (np.

Załóż własny biznes Nasz poradnik "Wielkie otwarcie salonu fryzjerskiego - jak się do niego przygotować" jest dostępny. ".

Instrukcja krok po kroku, jak przeprowadzić dezynfekcję

  1. Upewnijmy się, że na naszym stanowisku pracy pozostał pojemnik na narzędzia wielokrotnego użytku. Należy je w nim mieć od razu po użyciu.
  2. Powinniśmy mieć przygotowaną wannę, czyli szklane naczynie dezynfekcyjne z pokrywką i sitkiem. Do tego naczynia wlewamy chemiczny środek dezynfekcyjny, który jest odpowiedni dla dezynfekowanych przez nas narzędzi. Należy oznaczyć je nazwą preparatu, stężeniem oraz datą sporządzenia roztworu.
  3. Po każdym zabiegu należy oczyścić narzędzia specjalną szczoteczką, a następnie umieścić je w wannie.
  4. Akcesoria powinny być całkowicie zanurzone w roztworze dezynfekującym i pozostawione do namoczenia na wyznaczony czas. Informacje te można znaleźć na ulotce.
  5. Po upływie czasu należy przecedzić wodę przez sitko, a następnie dokładnie wypłukać narzędzia. Można to zrobić przy użyciu wody demineralizowanej, ale można też użyć wody z kranu.
  6. Akcesoria suszymy i umieszczamy w jednorazowych woreczkach. Szczelnie je zamykamy. Ważne jest, aby nie przechowywać w ten sposób narzędzi dłużej niż pół roku.

Dla mobilnych kosmetyczek świetnym rozwiązaniem będą szklane pojemniki do dezynfekcji. Są małe, lekkie, szczelne, przenośne i można je stosować wszędzie.

Sterylizacja:

Szklany pojemnik do dezynfekcji narzędzi | Taca do sterylizacji narzędzi biała | Taca do sterylizacji narzędzi turkusowa.

Wszystkie narzędzia, które przerywają ciągłość skóry (cięcie, kłucie), muszą być zdezynfekowane. Po dezynfekcji musimy je również wysterylizować. Nie wolno stosować akcesoriów jednorazowych. Narzędzia można sterylizować za pomocą autoklawu lub sterylizatora szpitalnego. Własny autoklaw pozwoli nam szybko i łatwo wysterylizować najczęściej używane narzędzia.